Vráťte hlas Petrovi Saganovi!

Blog bol pôvodne publikovaný 13.7.2018 na SME.sk.

Vrcholoví športoví reprezentanti, ako Peter Sagan, či Matej Tóth sú pýchou Slovenska. Reprezentujú nás v zahraničí. Štát im zatvára ústa, keď chcú prehovoriť – väčšinu politikov vôbec nezaujíma, čo si myslia! Dokážeme to zmeniť?

Reprezentovať Slovensko, znamená často cestovať – predovšetkým do zahraničia, na medzinárodné športové udalosti. Športovcov sprevádza nemalý tím odborníkov, trénerov, masérov, technikov, rodinných príslušníkov, ale aj skupiny fanúšikov – aj zo Slovenska.

Na Tour de France, ktorá prebieha v týchto dňoch sledujeme elity cyklistického sveta. Mnohí Slováci sa rozhodli byť pri tom a pocítiť neopakovateľnú atmosféru tohto podujatia. Každá etapa je iná a ponúka iný typ zážitku.

Byť reprezentantom Slovenskej republiky, členom reprezentačného tímu, alebo čo i len fanúšikom znamená okrem finančných výdavkov jednu dôležitú vec – počas dní strávených v zahraničí, je každý z nás občanom druhej kategórie. Občanom, ktorý nemá hlas, pretože o jeho názor Slovenská republika nestojí.

Je veľmi nespravodlivé, že ľudia ako Peter Sagan a Matej Tóth, ktorí nás reprezentujú, nemajú žiadny hlas v čase, keď sú v zahraničí. Je úplne jedno, aké úžasné športové výkony v zahraničí dosahujú, či triumfujú, získavajú medaily, alebo trpia zraneniami.

Sú občanmi druhej kategórie.

Ak by sa totiž uskutočnili napríklad prezidentské voľby v čase, keď sú v zahraničí, nemajú žiadnu možnosť zúčastniť sa ich – splniť si občainsku povinnosť a voliť si svojho – nášho prezidenta.

Aj keď dnes majú ako občania možnosť voliť poslancov do NR SR aj zo zahraničia, neexistujetakáto možnosť vo voľbách prezidentských, voľbách do orgánov samosprávnych krajov, do orgánov samosprávy obcí, do Európskeho parlamentu tak.

Vráťte Saganovi jeho hlas!

Táto nespravodlivosť by mala by čo najskôr odstránená. Poslanci NR SR musia zmeniť Zákon 180/2014 Z.z. a umožniť občanom voliť aj zo zahraničia a to vo všetkých typoch volieb.

Využívať právo na slobodný pohyb po krajinách EÚ nesmie byť trestané zo strany štátu tým, že občanom znemožní voliť. Od roku 1989 prebehlo veľa času a dnes si už ani nevieme predstaviť, že by sme necestovali. Mnohí z nás cestujú za prácou, štúdiom, na dovolenky, návštevy. Mnohí si však ani nemôžu naplánovať tieto cesty, pretože ich štát vysiela na pracovné cesty, diplomatické či vojenské misie. Všetkým týmto odopiera právo voliť!

Kto je oprávnený voliť? 

Mali by sme zachovať nastavené pravidlá v tom, kto je oprávnený voliť. Avšak tomu, kto je oprávnený voliť, by sme mali umožniť odovzdať svoj hlas aj zo zahraničia.

  • v prezidentských voľbách má právo voliť každý občan SR, starší 18 rokov,
  • vo voľbách do NR SR má právo voliť každý občan SR, starší 18 rokov,
  • vo voľbách do orgánov samosprávy obcí má právo voliť občan, starší 18 rokov, ktorý má v danej obci trvalý pobyt,
  • vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov má právo voliť občan, starší 18 rokov, ktorý má v kraji trvalý pobyt,
  • vo voľbách do Európskeho parlamentu na území SR, má právo voliť občan EÚ, starší 18 rokov, ktorý má trvalý pobyt na území SR.

Slovenská republika už roky umožňuje svojim občanom voliť zo zahraničia v prípade volieb do NR SR. Neexistuje žiaden dôvod prečo občanom neumožniť voliť zo zahraničia – napríklad prezidenta, poslancov do EP, tak, ako to svojim občanom umožňujú vyspelé krajiny.

Kto volí najčastejšie zo zahraničia?

V posledných voľbách do NR SR využilo možnosť voliť zo zahraničia približne 17.700 občanov. Z nich 90% voličov malo trvalý pobyt na Slovensku a len 10% malo trvalý pobyt v zahraničí. Tu vidno, že snahu ovplyvňovať vývoj na Slovensku majú predovšetkým občania, ktorí žijú v SR.

Umožnime našim občanom voliť!

Podpíšte online petíciu Srdcomdoma.sk a pomôžte vytvoriť tlak na poslancov NR SR, od ktorých zmena záleží. Možnosť voliť zo zahraničia podporuje viac ako 60 osobností verejného života a už aj 46 poslancov NR SR!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *