V meste, v ktorom Polícia toleruje hajlovanie, spomienky na II. sv. vojnu nemajú miesto.

Blog bol pôvodne publikovaný 27.6.2018 na SME.sk.

V R. Sobote, kde podľa miestnych občanov Polícia toleruje hajlovanie na verejných priestranstvách, primátor odmietol umiestniť výstavu, mapujúcu príbehy ľudí, ktorí prežili II. svetovú vojnu na námestí.

Hlavné námestie v Rimavskej Sobote mi od detstva pripadalo obrovské. Má úctyhodných 15.000 metrov štvorcových. Je široké 115 metrov a dlhé 130 metrov.

Podľa Jozefa Šimka, primátora Rimavskej Soboty však námestie nie je dosť veľké, aby privítalo Výstavu „Výstava Príbehy 20. storočia“ organizácie Post Bellum.

Nedávno sa v malom mestečku Tisovec rozhodli výstavu realizovať. A miesto našli. V Tisovci stále pamätajú na to, aké kľúčové miesto v SNP zohralo ich mesto aj Rimavská dolina. Mnohí poslanci mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote, medzi nimi aj členovia Zväzu protifašistických bojovníkov na to zdá sa zabudli.

Výstavu tvoria 4 vežičky – viď. predchádzajúca fotografia z mesta Tisovec. Výstava mapuje osudy ľudí, ktorí prežili 2. svetovú vojnu – hrdinov bojujúcich proti nacizmu, občanov, ktorí sa museli ukrývať, alebo ktorí im pomáhali, ale hovorí aj o zle, o ktorom mnohí netušili.

Pre porovnanie – Václavské námestie v Prahe, je široké „len“ 53 metrov. Vrátane chodníkov. Ľudí je tu každý deň ako maku. Turistov i miestnych. Práve preto je Václavák pravidelne využívaný na výstavy, ktoré pripomínajú občanom i turistom históriu Prahy, Českej republiky, Európy.

Primátor Šimko, ktorý aktívne spolupracuje s Kotlebom z ĽSNS, dlhé roky využíva nezáujem občanov o veci verejné v okresnom meste Rimavská Sobota. Primátor je aj symbolom „slovenského sna po roku 1989“, od kedy sa mu podarilo rozprávkovo zbohatnúťaj spolupracovať so všetkými možnými aj nemožnými politickými stranami, které už dnes ani neexistujú.

Našťastie v R. Sobote sú aj občania, ktorí chcú veci riešiť. Je to nanajvýš potrebné, pretože tento zabudnutý okres i región, z ktorého sa mladí často sťahujú, je ľahkou obeťou a hračkou populistov a extrémistov s rýchlymi a jednoduchými riešeniami. Gemer-Malohont je dnes odkázaný na nemilosť neonacistov, ktorí vzbudzujú strach, ale nachádzajú aj podporu, či toleranciu u niektorých občanov aj u niektorých policajtov.

Pamätná tabuľa na jednom z domov pri námestí dnes pripomína, že dom slúžil ako zhromaždisko židovských spoluobčanov, pred ich transportom do koncentrákov. Je neuveriteľné, že Rimavská Sobota je dnes mestom v ktorom Polícia toleruje hajlovanie na verejných miestach. So sympatií k extrémizmu, alebo aby si nezhoršila policajné štatistiky?

Aj spomínanou výstavou, je nanajvýš potrebné pripomínať si, čoho sú pobláznení ľudia schopní. Preto, aby sme sa my nedali ani poblázniť, ani zastrašiť. Výstava sa uskutoční 1.-29.7.2018 v priestoroch Gemerského múzea. Verím, že návštevou výstavy občania symbolicky podporia pozitívnu zmenu v našom meste!

Komunálne voľby sa totiž blížia.

 

Postoj niektorých poslancov mestského zastupiteľstva i primátora Jozefa Šimka si žiada verejnú diskuiu. Tá sa uskutoční dňa 12.7.2018 v priestoroch Gemerského múzea v Rimavskej Sobote pod názvom:
Verejná diskusia: Sú Príbehy 20. storočia minoritnou históriou?

 

#potrebujemepartizanov #povstaniepokracuje #postbellum#rimavskasobota #zaslusneslovensko

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *